A-Z Species Index (BF codes)

00  01  02  03  04  05  06  07  08  09  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  99    

2200 Mythimna favicolor (Mathew's Wainscot)
2201 Mythimna litoralis (Shore Wainscot)
2202 Mythimna l-album (L-album Wainscot)
2203 Mythimna unipuncta (White-speck)
2204 Mythimna obsoleta (Obscure Wainscot)
2205 Mythimna comma (Shoulder-striped Wainscot)
2206 Mythimna putrescens (Devonshire Wainscot)
2207 Mythimna commoides
2208 Mythimna loreyi (Cosmopolitan)
2209 Mythimna flammea (Flame Wainscot)
2210 Graphania dives (Maori)
2211 Cucullia absinthii (Wormwood)
2212 Cucullia argentea (Green Silver-spangled Shark)
2213 Cucullia artemisiae (Scarce Wormwood)
2214 Cucullia chamomillae (Chamomile Shark)
2215 Cucullia lactucae (Lettuce Shark)
2216 Cucullia umbratica (Shark)
2217 Cucullia asteris (Star-wort)
2218 Cucullia gnaphalii (Cudweed)
2219 Shargacucullia lychnitis (Striped Lychnis)
221a Nemapogon falstriella
2220 Shargacucullia scrophulariae (Water Betony)
2221 Shargacucullia verbasci (Mullein)
2222 Shargacucullia prenanthis (False Water Betony)
2222a Shargacucullia caninae
2223 Calophasia lunula (Toadflax Brocade)
2224 Calophasia platyptera (Antirrhinum Brocade)
2225 Brachylomia viminalis (Minor Shoulder-knot)
2226 Leucochlaena oditis (Beautiful Gothic)
2227 Asteroscopus sphinx (Sprawler)
2228 Asteroscopus nubeculosa (Rannoch Sprawler)
2229 Dasypolia templi (Brindled Ochre)
2230 Aporophyla australis (Feathered Brindle)
2231 Aporophyla lutulenta (Deep-brown Dart)
2231a Aporophyla lueneburgensis (Northern Deep-brown Dart)
2232 Aporophyla nigra (Black Rustic)
2233 Lithomoia solidaginis (Golden-rod Brindle)
2234 Scotochrosta pulla (Ash Shoulder-knot)
2234a Copipanolis styracis
2235 Lithophane semibrunnea (Tawny Pinion)
2236 Lithophane hepatica (Pale Pinion)
2237 Lithophane ornitopus (Grey Shoulder-knot)
2238 Lithophane furcifera (Conformist)
2238a Lithophane consocia (Softly's Shoulder-knot)
2239 Lithophane lamda (Nonconformist)
2240 Lithophane leautieri (Blair's Shoulder-knot)
2241 Xylena vetusta (Red Sword-grass)
2242 Xylena exsoleta (Sword-grass)
2243 Xylocampa areola (Early Grey)
2244 Meganephria bimaculosa (Double-spot Brocade)
2245 Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent)
2246 Valeria oleagina (Green-brindled Dot)
2246a Dryobota labecula (Oak Rustic)
2247 Dichonia aprilina (Merveille du Jour)
2248 Dryobotodes eremita (Brindled Green)
2248a Dryobotodes roboris (Southern Brindled Green)
2248b Dryobotodes tenebrosa (Sombre Brocade)
2249 Blepharita satura (Beautiful Arches)
2250 Blepharita adusta (Dark Brocade)
2250a Blepharita solieri (Bedrule Brocade)
2251 Trigonophora flammea (Flame Brocade)
2252 Polymixis flavicincta (Large Ranunculus)
2252a Polymixis gemmea (Cameo)
2253 Polymixis xanthomista (Black-banded)
2254 Antitype chi (Grey Chi)
2255 Polymixis lichenea (Feathered Ranunculus)
2256 Eupsilia transversa (Satellite)
2257 Jodia croceago (Orange Upperwing)
2258 Conistra vaccinii (Chestnut)
2259 Conistra ligula (Dark Chestnut)
2260 Conistra rubiginea (Dotted Chestnut)
2261 Conistra erythrocephala (Red-headed Chestnut)
2262 Agrochola circellaris (Brick)
2263 Agrochola lota (Red-line Quaker)
2264 Agrochola macilenta (Yellow-line Quaker)
2264a Agrochola haematidea (Southern Chestnut)
2265 Agrochola helvola (Flounced Chestnut)
2266 Agrochola litura (Brown-spot Pinion)
2267 Agrochola lychnidis (Beaded Chestnut)
2268 Parastichtis suspecta (Suspected)
2269 Atethmia centrago (Centre-barred Sallow)
2270 Omphaloscelis lunosa (Lunar Underwing)
2271 Xanthia citrago (Orange Sallow)
2272 Xanthia aurago (Barred Sallow)
2273 Xanthia togata (Pink-barred Sallow)
2274 Xanthia icteritia (Sallow)
2275 Xanthia gilvago (Dusky-lemon Sallow)
2276 Xanthia ocellaris (Pale-lemon Sallow)
2277 Moma alpium (Scarce Merveille du Jour)
2278 Acronicta megacephala (Poplar Grey)
2279 Acronicta aceris (Sycamore)
2280 Acronicta leporina (Miller)
2281 Acronicta alni (Alder Moth)
2282 Acronicta cuspis (Large Dagger)
2283 Acronicta tridens (Dark Dagger)
2284 Acronicta psi (Grey Dagger)
2284x Acronicta tridens/psi (Grey Dagger / Dark Dagger)
2285 Acronicta strigosa (Marsh Dagger)
2286 Acronicta menyanthidis (Light Knot Grass)
2287 Acronicta auricoma (Scarce Dagger)
2288 Acronicta euphorbiae (Sweet Gale Moth)
2289 Acronicta rumicis (Knot Grass)
2290 Simyra albovenosa (Reed Dagger)
2291 Craniophora ligustri (Coronet)
2292 Cryphia algae (Tree-lichen Beauty)
2293 Cryphia domestica (Marbled Beauty)
2294 Cryphia raptricula (Marbled Grey)
2295 Cryphia muralis (Marbled Green)
2296 Tathorhynchus exsiccata (Levant Blackneck)
2297 Amphipyra pyramidea (Copper Underwing)
2297x Amphipyra pyramidea agg. (Copper Underwings)
2298 Amphipyra berbera (Svensson's Copper Underwing)
2299 Amphipyra tragopoginis (Mouse Moth)


See Also A-Z Species Index - A-Z Picture Subject Index